The conference starts in:

Early submissions deadline:

Join us Vkontakte and follow news in Russian

You are here

20th FRUCT Conference: Program

IEEE         ETU "LETI"   

To download program of the 20th FRUCT and ISPIT conference please click here.

April 5 (Wednesday)
Saint Petersburg Electrotechnical University “LETI” campus, Building 5, ul. Prof. Popova, 5

10:00 1h Guided tour to Popov museum, at LETI University
11:00 1h 20th FRUCT Conference Registration & Coffee
Session: Official opening of the 20th FRUCT conference
Room: Conference hall of Building 5        Chairman: Sergey Balandin
12:00 5m Official opening of the 20th FRUCT conference
12:05 10m Welcome words on behalf of Saint Petersburg Electrotechnical University “LETI” and IEEE Russia North West Section, by Dmitry Kholodnyak, Saint Petersburg Electrotechnical University “LETI”, Russia
12:15 15m Presentation of Dell EMC External Research & Academic Partnerships, by Gennady Smorodin, Dell EMC, Russia
12:30 15m Maxscale: Next-Generation Database Proxy, by Timofey Turenko, MariaDB Oy, Finland
12:45 1h Keynote talk: Role of m-Health in personalized and population healthcare, by Oleg Medvedev, Moscow State University, Russia
13:45 15m Sailfish Mobile OS Rus - the first Russian mobile platform, by Kirill Chuvilin, Open Mobile Technologies LLC, Russia
14:00 20m Coffee break
Session: e-Healthcare Solutions I
Room: Conference hall of Building 5        Chairman: Oleg Medvedev
14:20 20m Intelligent System for Blood Pressure Monitoring, by Aleksei Anisimov, Alyona Skorobogatova and Anastasiya Sutyagina, Saint-Petersburg Electrotechnical University “LETI”, Russia
14:40 20m Navigation Infrastructure for People with Disabilities, by Kirill Kulakov, Yulia Zavyalova and Irina Shabalina, Petrozavodsk State University, Russia
14:50 20m Isometric-based Method for Hardware Automated Diagnostic of Functional Status of Central Nervous System, by Nikolay Safiannikov, Olga Bureneva Saint-Petersburg Electrotechnical University “LETI”, and Zoya Aleksanyan, RAS Institute of the Human Brain, Russia
15:20 20m iPatient in Medical Information Systems and future of Internet of Health, by Olga Kolesnichenko, Security Analysis Bulletin, Gennady Smorodin, Dell EMC External Research and Academic Alliances, Andrey Mazelis, Alexander Nikolaev, Lev Mazelis, Vladivostok State University of Economics and Service, Alexander Martynov, Valeriy Pulit, SP.ARM, Yuriy Kolesnichenko, Cybersecurity Technology, Russia, and Sergey Balandin, FRUCT, Finland
15:40 20m Algorithms for ECG Analysis in Mobile Cardiac Monitoring System, by Aleksandr Kalinichenko, Svetlana Motorina, Saint-Petersburg Electrotechnical University “LETI”, and Alexey Uskov, Medical project CardioQVARK, Russia
16:00 20m Coffee break
Session: Software Design I
Room: Conference hall of Building 5        Chairman: Kirill Chuvilin
Session: Robotic systems
Room: 5230        Chairman: Timofey Turenko
16:20 20m Source Code Quality Classification Based On Software Metrics, by Petr Vytovtov and Evgeny Markov, Kalashnikov ISTU, Russia Modern Multi Robot SLAM approaches taxonomy, by Kirill Krinkin, Artyom Filatov and Anton Filatov, Saint-Petersburg Electrotechnical University “LETI”, Russia
16:40 20m Cross-platform App Development for Blended Learning Courses, by Vladimir Pavlov, Vladimir Khryashchev, Natalia Kasatkina and Dmitry Sokolenko, Yaroslavl State University, Russia Software Platform for Development of Multimodular Robotic Systems with Asynchronous Multithreaded Control, by Arseniy Ivin and Daniil Mikhalchenko, SPIIRAS, Russia
17:00 20m Method and Tools for Automated End-to-end Testing of Applications for Sailfish OS, by Ilya Paramonov, Andrey Vasilyev and Sergey Averkiev, Yaroslavl State University, Russia Smartphone-Based Adaptive Remote Control Interface for Six-Wheeled Mobile Robot, by Mikhail Mironov, SPIIRAS, and Alexey Kashevnik, ITMO University, Russia
17:20 20m Voice Assistant for Sailfish OS, by Petr Vytovtov, Kalashnikov ISTU, Russia TRIK Studio: Technical Introduction, by Dmitry Mordvinov, Yurii Litvinov and Timofey Bryksin, St.-Petersburg State University, Russia
17:40 20m An Application of Microservices Architecture Pattern to Create a Modular Computer Numerical Control System, by Maxim Ya. Afanasev, Yuri V. Fedosov, Anastasiya A. Krylova and Sergey A. Shorokhov, ITMO University, Russia Ontology-Based Indirect Interaction of Users and Mobile Robots for Joint Activities, by Mikhail Petrov, ITMO University, and Alexey Kashevnik, SPIIRAS, Russia
18:00   Closing of Day 3

 

April 6 (Thursday)
Saint Petersburg Electrotechnical University “LETI” campus, Building 5, ul. Prof. Popova, 5

09:30 30m Conference registration
Session: e-Healthcare Solutions II
Room: Conference hall Bld. 5        Chairman: Olga Kolesnichenko
Session: Emerging Topics I
Room: 5230        Chairman: Dmitry Mouromtsev
10:00 20m The Method for Increasing of EEG Signal Sample Entropy Stability and its Application for Human State Monitoring, Yuliya Zhivolupova and Oleg Tcvetkov, Saint-Petersburg Electrotechnical University “LETI”, Russia Sensor for determining the composition of fluid, by Gennadij Lukyanov, Ilya Kovalskiy, ITMO University, and Vladimir Margolin, Saint-Petersburg Electrotechnical University “LETI”, Russia
10:20 20m Study of Parameters and Properties of Approximate Entropy of EEG at Various Anesthesia Stages, by Anastasya Miganko, Saint-Petersburg Electrotechnical University “LETI”, Russia Problems of Trajectory Building During Laser CNC Processing, by Maxim Ya. Afanasev, Yuri V. Fedosov, Anastasiya A. Krylova and Sergey A. Shorokhov, ITMO University, and Sergey V. Akimov, The Bonch-Bruevich Saint-Petersburg State University of Telecommunications, Russia
10:40 20m Improving the Design of Arterial Blood Pressure Monitor, Alyona Skorobogatova, Anastasiya Sutyagina and Aleksei Anisimov, Saint-Petersburg Electrotechnical University “LETI”, Russia Synthesis of Neurocontroller for Multirotor Unmanned Aerial Vehicle Based on Neuroemulator, by Sergey Andropov, Mikhail Budko, Marina Budko and Alexei Guirik, ITMO University, Russia
11:00 20m The Improvement of mHealth Technologies Using AFE-based Integrated Devices, by Yulia Bobrova, Saint-Petersburg Electrotechnical University “LETI”, Russia Air Navigation: Optimisation Control of Means Cueing of the Air-Traffic Control System, by Igor Grishin and Rena Timirgaleeva, Kuban State Technological University, Russia
11:20 20m On the Semantic Approach to Service Development for Socio-Cyber-Medicine Systems, by Dmitry Korzun, Alexander Meigal, Alexander Borodin and Yulia Zavyalova, Petrozavodsk State University, Russia Generating Trading Long-Term System Rules Using a Genetic Algorithm Based on Analyzing Historical Data, by Dmitry Iskrich and Dmitry Grigoriev, Saint-Petersburg State University, Russia
11:40 20m Demonstration of a Signal Enhanced Fast Raman Sensor for Human Breath Analysis, by Sebastian Schlüter, Thomas Seeger, University of Siegen, Germany, and Gennadij Lukyanov, ITMO University, Russia Syntax Description Synthesis Using Gradient Boosted Trees, Arseny Astashkin, Moscow Institute of Physics and Technology, and Kirill Chuvilin, Institute of Computing for Physics and Technology, Russia
12:00 20m Coffee break
Session: e-Healthcare Solutions III
Room: Conference hall of Building 5        Chairman: Zafar Yuldashev
Session: Image and Video processing
Room: 5230        Chairman: Vladimir Khtyashchev
12:20 20m Automated Image Analysis in Multispectral System for Cervical Cancer Diagnostic, Alexandr Motyko, Natalia Obuhova, Saint-Petersburg Electrotechnical University “LETI”, Russia, and Uk Kang, Soo-Jin Bae and Dae-Sic Lee, Korean Electrotechnology Research Institute, South Korea On Color-to-Gray Transformation for Distributing Color Digital Images, by Elena Yakovleva, St. Petersburg State University, Valery Gorbachev, Elena Kaynarova and Ivan Metelev, St.Petersburg State University of Industrial Technology and Design, Russia
12:40 20m The Method of Analysis Pseudo-phase Portrait in the Problem of Recognition of Biomedical Signals, by Karina Khachatryan, Lyudmila Manilo and Aleksei Anisimov, Saint-Petersburg Electrotechnical University “LETI”, Russia Comparison of Image Quality Assessment Methods for Multi-focused Image Fusion, by Andrey Noskov and Andrey Priorov, Yaroslavl State University, Russia
13:00 20m Remote Monitoring System for Patients with Musculoskeletal Diseases, by Anna Tatarnikova and Dmitriy Pupynin, SUAI, Russia The Formation of Synthesized Image Base by Noise Influence Model, by Vasiliy Kirnos, Andrey Priorov and Vladimir Antipov, Yaroslavl State University, Russia
13:20 20m Prosthesis Control System of the Upper Limb, by Daniil Tomashevich and Yulia Bobrova, Saint-Petersburg Electrotechnical University “LETI”, Russia Session: Smart Spaces and Internet of Things
Room: 5230        Chairman: Dmitry Korzun
The Smart-M3 CuteSIB Implementation: Performance Scalability Evaluation, by Andrey Vdovenko, Ivan Galov and Dmitry Korzun, Petrozavodsk State University, Russia
13:40 20m Studies of the Human Breathing, by Gennadij Lukyanov,Anna Rassadina, Aleksey Voronin, Aleksej Malyshev, ITMO University, Neronov Roman, Modern Medical Technology Medical Holding, Russia, and Thomas Seeger, University of Siegen, Germany On Internet of Things Education, by Dmitry Namiot, Lomonosov Moscow State University, Russia, Manfred Sneps-Sneppe Ventspils University College, Latvia, and Youseph Daradkeh, Prince Sattam bin Abdulaziz University, KSA
14:00 20m Wavelet Analysis of Compressed Biomedical Signals, by Andrey Stepanov, The Bonch-Bruevich Saint-Petersburg State University of Telecommunications, Russia Smart-M3-Driven Smart Space Creation Using a DD-WRT-Based Device, by Sergei Mikhailov, ITMO University, and Alexey Kashevnik, SPIIRAS, Russia
14:20 1.10h Lunch break
Session: Network Technologies
Room: Conference hall of Building 5        Chairman: Dmitry Korzun
15:30 20m Communication Network for Remote Monitoring of Wind Turbine based on Infrared Camera, by Shahid Hussain and Young-Chon Kim, Chonbuk National University, South Korea
15:50 20m Mobile Edge Computing Services for Dynamic Quality of Service Control, by Evelina Pencheva and Ivaylo Atanasov, Technical University of Sofia, Bulgaria
16:10 20m On Telecommunication Software Engineering Education, by Manfred Sneps-Sneppe, Ventspils University College, Latvia, Dmitry Namiot and Vladimir Sukhomlin, Lomonosov Moscow State University, Russia
16:30 20m Mobile Edge Computing Applications for Connectivity Management, by Evelina Pencheva and Ivaylo Atanasov, Technical University of Sofia, Bulgaria
16:50 20m Spectral Efficiency of Uplink SCMA System with CSI Estimation, by Alexander Sergienko and Vyacheslav Klimentyev, Saint-Petersburg Electrotechnical University “LETI”, Russia
17:10 20m Dynamic Routing and Spectrum Allocation to Minimize Fragmentation in Elastic Optical Networks, Yadi Xu and Young-Chon Kim, Chonbuk National University, South Korea
Session: Demo Pitches in Pecha Kucha format
Room: Conference hall of Building 5        Chairman: Ilya Paramonov
17:30 20m Pitch presentations of the demos (2min/pitch)
17:50 10m Preparation to Social event combined with Demo & Poster Session
Session: Conference social event combined with Demo and Poster session
Banquet hall of Building 5        Chairman: Ilya Paramonov
18:00 3h Demo & Poster Session combined with Social Event
21:00   Closing of Day 4

 

April 7 (Friday)
Saint Petersburg Electrotechnical University “LETI” campus, Building 5, ul. Prof. Popova, 5

09:30 30m Conference registration
Session: Software Design II
Room: Conference hall Bld. 5        Chairman: Sergey Balandin
Session: Business Informatics
Room: 5230        Chairman: Alexey Kashevnik
10:00 20m Development of software for finding cutting and creasing lines on a corrugated cardboard web, by Anton Shabaev, Mikhail Probichev, Sergey Semanov, Petrozavodsk State University, and Ivan Raspopov, "Karton Optima" LLC, Russia Driver Assistance Systems: State-of-the-Art and Possible Improvements, by Alexander Komzalov, ITMO University, and Nikolay Shilov, SPIIRAS, Russia
10:20 20m Cellular Neural Network as a Non-linear Filter of Impulse Noise, by Elena Solovyeva, Saint-Petersburg Electrotechnical University “LETI”, Russia A Systematic Review of Proactive Driver Support Systems and Underlying Technologies, by Andrei Taramov, ITMO University, and Nikolay Shilov, SPIIRAS, Russia
10:40 20m Topic Model Visualization with IPython, by Sergey Karpovich, Mos.ru, Alexander Smirnov, SPIIRAS, and Nikolay Teslya, ITMO University, Russia Competence Management Systems in Organisations: a Literature Review, by Viktoriia Stepanenko, ITMO University, and Alexey Kashevnik, SPIIRAS, Russia
11:00 20m Algebraic Bayesian Networks: Probabilistic-Logic Inference Algorithms and Storage Structures, by Anastasia Birillo and Ekaterina Mal'chevskaya, SPIIRAS, and Andrey Zolotin and Nikita Kharitonov, St. Petersburg State University, Russia Hybrid Recommender Systems: The Review of State-of-the-Art Research and Applications, by Danilova Viktoriia, ITMO University, and Ponomarev Andrew, SPIIRAS, Russia
11:20 20m Electrical Complex of Combined Power Supply on the Base of Renewables and Hybrid Correction Device, by Boris Abramovich, Yuriy Sychev, Saint-Petersburg Mining University, and Veronika Prokhorova, SUAI, Russia Neural Networks usage in Ontology Matching: Literature Review, by Pavel Chupryna, ITMO University, and Nikolay Teslya, SPIIRAS, Russia
11:40 20m Coffee break
Session: Knowledge and Data Management I
Room: Conference hall of Building 5        Chairman: Nikolay Teslya
Session: Emerging Topics III
Room: 5230        Chairman: Nikolay Shilov
12:00 20m Interactivity in Multimedia Information Systems for Cultural Heritage, by Borisov Nikolay, Artem Smolin and Zakharkina Valentina, ITMO University, Russia Oxide heterostructures for photovoltaic cells, by Kristina Elanskaia and Dmitriy Chigirev, Saint-Petersburg Electrotechnical University “LETI”, Russia
12:20 20m Semantic Network for a Smart Museum of Everyday Life History: Construction and Data Mining, by Oksana Petrina, Valentina Volokhova, Svetlana Ialovitsyna, Aleksey Varfolomeyev and Dmitry Korzun, Petrozavodsk State University, Russia The Tasks of Modeling the Changes in Audiences of Modern Information and Communication Services by Methods of Cellular Automata, by Anton Zarubin, Anastasiia Saveleva, Oleg Kyzyurov, Sergei Pavlov and Innokentii Patrushev, The Bonch-Bruevich Saint-Petersburg State University of Telecommunications, Russia
12:40 20m Open Services Provider for Supply Chains, by Anton Ivaschenko, Samara National Research University, Pavel Sitnikov, ITMO University, Michael Andreev and Oleg Surnin, SEC “Open Code”, Russia Heat Flux Sensor Based on Ferroelectric, by Ilya Kovalskiy, Gennadij Lukyanov, Sergei Makarov, ITMO University, Russia, and Thomas Seeger, University of Siegen, Germany
13:00 1.20h Lunch break
Session: Knowledge and Data Management II
Room: Conference hall Bld. 5        Chairman: Alexander Smirnov
Session: Embedded Systems and Networks
Room: 5230        Chairman: Alexey Syschikov
14:20 20m Context-Oriented Knowledge Management for Decision Support in Business Socio-Cyber-Physical Networks: Conceptual and Methodical Foundations, by Alexander Smirnov, SPIIRAS, Russia, and Kurt Sandkuhl, University of Rostock, Germany Computer-Aided Design System for On-board SpaceWire Networks Simulation and Design, by Valentin Olenev, Yuriy Sheynin, Irina Lavrovskaya, Ilya Korobkov, SUAI, Dmitry Dymov, Sergey Kochura and Vadim Shkolniy, JSC "Academician M.F. Reshetnev" Information Satellite Systems", Russia
14:40 20m The Model of Information Diffusion in Social Networking Service, by Ilya Viksnin, Liubov Iurtaeva, Nikita Tursukov and Aleksandr Muradov, ITMO University, Russia Visual development environment for OpenVX, by Alexey Syschikov, Boris Sedov, Konstantin Nedovodeev and Sergey Pakharev, SUAI, Russia
15:00 20m Distributed OAIS-based Digital Preservation System with HDFS Technology, by Igor Nikiforov, Nikita Voinov, Pavel Drobintsev and Vsevolod Kotlyarov, Peter the Great Saint-Petersburg Polytechnic University and Dell EMC, Russia The components spatial redundancy method based on design space exploration, by Valentin Rozanov and Elena Suvorova, SUAI, Russia
15:20 20m Fuzzy Model for Analysing Implicit Factor Influence, by Dmitry Nazarov, Dmitry Azarov, Yakov Silin, Svetlana Begicheva, Ural State University of Economics, and Gennady Smorodin, Dell EMC, Russia Adaptive Q-routing with Random Echo and Route Memory, by Maksim Kavalerov, Yuliya Shilova and Yuliya Likhacheva, Perm National Research Polytechnic University, Russia
15:40 20m Coffee break
Session: Knowledge and Data Management III
Room: Conference hall Bld. 5        Chairman: Alexander Smirnov
Session: Emerging Topics IV
Room: 5230        Chairman: Nikolay Shilov
16:00 20m Influence of Different Feature Selection Approaches on the Performance of Emotion Recognition Methods Based on SVM, by Daniil Belkov, Konstantin Purtov and Vladimir Kublanov, Ural Federal University, Russia Continuous execution of system dynamics models on input data stream, by Ivan Perl, Alexey Mulyukin and Tatyana Kossovich, ITMO University, Russia
16:20 20m The Choice between Delta and Shift Operators for Low Precision Data Representation, by Denis Butusov, Timur Karimov, Artur Karimov, Dmitry Kaplun, Saint-Petersburg Electrotechnical University “LETI”, Russia, Yennun Huang and Szu-Chuang Li, CITI Academia Sinica, Taiwan Investigation of the Characteristics of the Radiation of the Microstrip Antenna Based on the Fractal Approach, by Dmitriy Babichev and Viktor Tupik, Saint-Petersburg Electrotechnical University “LETI”, Russia
16:40 20m Personalized Configuration of Immaterial Products, by Tatiana Levashova and Michael Pashkin, SPIIRAS, Russia Mobile Device Security, Management of Personal and Business Privacy, by Ekaterina Pshehotskaya and Oleg Mikhalsky, Polytechnic University, Russia
17:00 10m Official closing of the 20th FRUCT conference, Conference hall of Building 5

 

News: